Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

ویزای آلمان

راهنمای گرفتن ویزای آلمان:

ویزای آلمان برگه ایست که ضمیمۀ گذرنامه میشود و نشان دهندۀ ویزای کشور آلمان است که یکی از نمایندگان دولت کشور آلمان کشور در سفارت آلمان با درخواست متقاضی جهت ورود به کشور آلمان موافقت کرده و متقاضی جهت ورود به کشور آلمان با در نظر گرفتن اطلاعات وارد شده در برگۀ ویزای آلمان و قوانین کشور آلمان مشکلی ندارد.  با ما در سفرگان همراه باشید تا ضمن معرفی انواع ویزای آلمان ، طریقه ی اخذ ویزای آلمان را نیز توضیح دهیم. 

انواع ویزای آلمان :

از آنجایی که آلمان یکی از کشورهای عضو شینگن است، کلیه افرادی که قصد اقامت در خاک آلمان را تا مدت ۳ماه به دلایل مختلف مانند دیدار بستگان، تجاری، ویزای توریستی آلمان، رانندگان کامیون یا اتوبوس، بازدید از نمایشگاه، خرید خودرو، ورزشی، فرهنگی، ترانزیت، روادید سفر گروهی، پژوهشگران، روزنامه نگاران، شاغلان در صنعتدریایی، روادید درمانی پزشکی، دانشجویان با گواهی از مرکز تبادلات بین المللی متخصصین (ZAV) برای کار در تعطیلات و نیز ویزا آلمان برای همسران خارجی اتباع آلمانی و بستگان اتباع غیر آلمانی حوزه اتحادیه اروپا را دارند،باید از طریق سفارت آلمان با ارائه مدارک درخواستی و طی مراحل اقدام به دریافت ویزا کنند.به طور کلی انواع ویزای آلمان را میتوان به صورت زیر طبقه بندی کرد.

• ویزای توریستی آلمان
• ویزای تحصیلی آلمان – ویزای دانشجویی آلمان
• ویزای تجاری آلمان

ویزای تحصیلی آلمان


دانشگاه های بسیار ممتاز کشور آلمان از یک سو و آینده ی روشن پیش روی دانشجویان دانشگاه های این کشور و مهمتر از همه رایگان بودن تحصیلات در این کشور باعث شده است تا آلمان به عنوان یکی از کشورهای سرآمد دنیا از لحاظ پذیرش دانشجو مطرح گردد . البته ذکر این نکته نیز ضروری است که دانشجویانی که قصد اخذ اقامت دائم آلمان را پس از اتمام دوره تحصیل ، دارا می باشند ، پروسه بسیار سختی را با توجه به قوانین مهاجرتی آلمان پیش رو دارند .

اولین قدم برای تحصیل در آلمان، گرفتن پذیرش از کالج یا دانشگاه یا موسسات زبان آلمان است اما داشتن نامه پذیرش از یک دانشگاه به منزله اجازه ی تحصیل در آلمان نیست، بلکه پس از آن، دانشجو باید برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام نماید و تمامی شرایط اخذ ویزا تحصیلی المان را داشته باشد. شرایط ویزای تحصیلی المان به صورت کامل در این صفحه آورده شده است.

دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند، باید برای تحصیل در آلمان از طریق سفارتخانه های آلمان در کشور خود، جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایند. توجه به این نکته ضروریست که با سایر ویزاها مانند ویزای توریستی آلمان، اجازه تحصیل به شما داده نمی‌شود و همچنین ویزای توریستی و ویزای شنگن قابل تبدیل به ویزای تحصیلی نیست.

بعد از اینکه برای تحصیل در آلمان از یک کالج یا دانشگاه آلمانی، پذیرش گرفتید، باید نسبت به رزرو وقت مصاحبه در سفارت آلمان در تهران واقع در خیابان فردوسی اقدام نمایید. رزرو وقت درخواست ویزای تحصیلی آلمان فقط به صورت آنلاین و از طریق سایت سفارت آلمان امکانپذیر است. گرفتن وقت سفارت آلمان یکی از کارهایی است که باید با دقت و برنامه ریزی قبلی انجام شود، زیرا تعداد متقاضیان ایرانی ویزای تحصیلی آلمان بسیار زیاد است و شما باید بر اساس تاریخ شروع کلاس هایتان، در یک زمان بندی صحیح، نسبت به رزرو وقت سفارت آلمان اقدام نمایید.

برای اینکه سفارت آلمان به شما ویزا بدهد، حتما باید از یک کالج و یا یک دانشگاه پذیرش داشته باشید. منظور از کالج، نهاد های دولتی وابسته به دانشگاه هاست که وظیفه آموزش زبان آلمانی و دروس پایه مانند ریاضی و فیزیک را به دانشجویان خارجی دارند. در واقع منظور آموزشگاه ها و مدارس زبان آلمانی نیست. زیرا اگر شما صرفا قصد یادگیری زبان آلمانی را از ابتدا در آلمان داشته باشید و مستقیم از ایران درخواست میدهید، سفارت آلمان به شما ویزای تحصیلی آلمان را نمی‌دهد.

ویزای دانشجویی آلمان در ابتدا ۳ ماه اعتبار دارد که متقاضی پس از ورود به خاک آلمان میبایست با مراجعه به اداره امور اتباع خارجه شهر خود نسبت به تمدید یک الی ۲ ساله ویزای تحصیلی آلمان خود اقدام کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان 

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه و دو کپی از آن
 • پذیرش تحصیلی
 • گواهی پایان دوره سه سال متوسطه (به همراه ترجمه)
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی (به همراه ترجمه)
 • گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (به همراه ترجمه)
 • فرم پرشده ی درخواست ویزا
 • عکس رنگی پاسپورتی
 • شناسنامه و دو کپی از آن
 • گواهی پشتیبانی مالی: این گواهی به دو صورت قابل ارایه است. یکی ارایه گواهی تمکن مالی به ارزش ۸۶۰۰ یورو و یا ارایه گواهی ضمانت و پشتیبانی توسط یکی از وابستگان متقاضی که ساکن آلمان میباشد.
 • مدارک سوابق شغلی (در صورت وجود)
 • هزینه ی صدور روادید (۶۰ یورو) تحصیل در آلمان
 • انگیزه نامه
 • زندگی نامه

ویزای توریستی آلمان

از آنجایی که کشور آلمان عضو اتحادیه اروپا می باشد، لذا می توانید با اخذ ویزای شینگن برای سفرهای توریستی از ۲۶ کشور دیگر در محدوده شینگن نیز دیدن نمایید. اما این نکته را نیز باید در نظر گرفت که با اخذ ویزای توریستی آلمان شما اجازه فعالیت های کاری و یا اشتغال به تحصیل را در این کشور ندارید و در این صورت باید جهت اخذ ویزای کار و یا تحصیلی آلمان اقدام کنید.

تکمیل فرم درخواست روادید آلمان، اولین مرحله برای به دست آوردن روادید کشور مربوطه است. از طریق وبسایت سفارت هر کشور و یا مراجعه حضوری به سفارت این فرم قابل دسترسی می باشد. در صورتی که سفری خانوادگی در پیش رو دارید برای هر یک از اعضای خانواده فرمی جداگانه پر کنید و به این نکته توجه کنید که این فرم باید در دو نسخه کامل شود. مطمئن ترین راه برای به دست آوردن ویزای شنگن این است که اخذ ویزای شینگن آلمان خود را به کارشناسان ما در کارگزاری سفرگان واگذار کنید.

مدارک لازم برای صدور ویزای آلمان:

در ادامه به معرفی مدارک لازم جهت دریافت ویزای آلمان میپردازیم .

- شناسنامه و کارت ملی

- گذرنامه باید دارای اعتبار بیشتر از ۶ ماه از تاریخ پایان اعتبار ویزای درخواستی باشد. برای تهیه کپی از صفحاتی که مهر ویزا در آن خورده است و صفحات اول تا پنجم تهیه نمایید.

- سه قطعه عکس رنگی زمینه سفید جدید؛ اگر نام همراهان در پاسپورت درخواست کننده ی ویزا درج شده باشد، دو قطعه عکس رنگی از هر یک از آن ها در مدارک الزامی است.طبق مقررات شینگن، عکس متقاضی بر روی ویزا چاپ خواهد شد.

- دعوت نامه؛ دعوت‌نامه ای باید از طریق فردی که شما را می شناسد و مقیم آلمان باشد، برای شما ارسال شود. صورت نداشتن دعوت‌نامه برگه ای که تاکید می‌کند شما برای تمام مدت اقامت در آلمان هتل رزرو کرده‌اید یا سند قبض مالیات ملکی و یا قبض عوارض سکونت که نشان از این باشد که شما در آلمان صاحب مسکن هستید.

اجازه کتبی و رسمی والدین یا قیم قانونی مختص کودکانی که تنها یا به همراه شخص ثالثی سفر می کنند.

اسناد رسمی شغلی و منابع مالی؛ دقت کنید که قصد سفر و مدت آن باید با سطح امکانات مالی تناسب داشته باشد.این معیار بر اساس حداقل حقوق روزانه ضرب در تعداد روز های اقامت محاسبه می‌شود.سند قانونی ثبت مؤسسه، صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب برای صاحبان صنوف.

گواهی کار، صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز متكفل (شوهر، پدر) با تاریخ گشایش حساب برای اشخاص تحت تكفل ( زنان خانه‌دار یا فرزندان) ؛ کلیه این مدارک باید بر روی سربرگ انگلیسی و مهر شده به سفارت آلمان ارائه شود.گواهی اشتغال به تحصیل مختص دانش آموزان دبستانی ، دبیرستانی و دانشجویان.

ویزای تجاری آلمان

اولین موردی که در سفارت آلمان بررسی میشود این است که فرد با چه هدف کاری به آلمان می رود و چگونگی تحقق اهدافش نیز دقیق باید مشخص گردد. دومین مورد برای اخذ ویزای تجاری آلمان حساب مالی شما است که دقیق بررسی می شود چون کار شما تجاری و بازرگانی است استطاعت مالی شما بررسی می شود. و سومین مورد هم زمانی بررسی می شود که فردی می خواهد برای شرکتی در آلمان کار کند که در این مورد نامه نگاری های لازم باید بین دو کشور مبدأ و کشور آلمان صورت گیرد و روند کاملاً به‌صورت قانونی طی شود

مدارک لازم برای اخذ ویزای تجاری آلمان

مدارک موردنیاز برای ویزای تجاری آلمان شامل موارد زیر است:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی معتبر
 • اصل گذرنامه با اعتبار بیش از ۶ ماه و کپی صفحات یک تا پنج آن و همین‌طور صفحاتی که قبلاً مهر ویزا خورده اند.
 • یک عکس ۳ در ۴ ترجیحاً جدید با پس زمینه سفید
 • فرم تکمیل شده ویزای آلمان و امضای آن
 • فرم تکمیل شده به همراه امضای پرسشنامه امنیتی
 • دعوت نامه تجاری و تأیید امضای دعوت کننده
 • اصل و کپی مدارک تجاری موردنیاز (مربوط به روابط بین شرکت ایرانی و آلمانی، روزنامه رسمی، پروانه تأسیس و … )
 • اصل و کپی اسناد مالکیت ( مربوط به زمین یا شرکت )
 • اصل و کپی بیمه درمانی مسافرتی
 • صورت حساب های بانکی ۳ ماه اخیر با تأییدیه بانک

مراحل اخذ ویزای کشور آلمان :

درخواست ویزای آلمان تنها با حضور فرد متقاضی برای ارائه مدارک و انجام مصاحبه انجام می‌شود. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت سفارت جمهوری فدرال آلمان در تهران، فرم تقاضای ویزا آلمان را دریافت کنند. همچنین، گرفتن وقت مصاحبه سفارت آلمان به صورت تلفنی امکان‌پذیر نیست. در روز مصاحبه باید تمامی مدارک خود را به همراه فرم درخواست روادید آلمان به همراه داشته باشید. البته در حال حاضر، طبق اعلام سفارت آلمان به دلیل حجم بالای تقاضا ویزای آلمان در کلیه گروه‌ها تعیین وقتسفارت آلمان زمان‌بر است. این در حالی است که بررسی مدارک و مراحل اداری نیز حداقل دو هفته زمان نیاز دارد. 

نکته‌ها:

۱) وقت های مصاحبه فوری آلمان، فقط در شرایط خاص انسانی و یا موارد اضطراری پزشکی – در مدت ۵ روز – امکان‌پذیر است.

۲)‌ وقت‌های مصاحبه‌ای که تعیین شده‌اند به هیچ عنوان قابل لغو نیستند؛ پس بهتر است زمانی اقدام به گرفتن وقت درخواستروادید آلمان کنید که مطمئن هستید می توانید در آن زمان حضور پیدا کنید.

۳)‌ در صورتی که در مدت ۵۹ ماه قبل از وقت تعیین شده، درخواست ویزای شنگن کرده‌اید و طی آن اثر انگشت شما دریافت شده باشد، نیازی به حضور شخص شما جهت ارائه درخواست وجود ندارد. البته وقت سفارت باید به نام شما گرفته شود، سپس شخصی به وکالت از طرف شما می تواند درخواست اخذ ویزای آلمان را ارائه کند. به این منظور، شخص وکیل باید در روز ارائه درخواست گرفتن ویزای آلمان، تمام مدارک مورد نیاز مانند گذرنامه و وکالتنامه‌ای به امضایشما را به همراه داشته باشد و به سفارت آلمان ارائه کند.

نحوه دریافت وقت سفارت آلمان :

تعیین وقت سفارت آلمان به صورت آنلاین و فقط از طریق سایت سفارت انجام می‌شود. هدف از ایجاد این سیستم تسهیل روند وقت مصاحبه برای تمامی متقاضیان ویزای آلمان (شینگن )در اسرع وقت بوده و در این حالت نیازی به مراجعه به دفترهایخدمات صدور ویزا وجود ندارد.برای این کار کافی است تا به سیستم تعیین وقت آنلاین در وب‌سایت سفارت آلمان مراجعه کرده و در صورت ثبت نام صحیح در مدت ۳۰ ثانیه ایمیلی دریافت کنید که در آن تائیدیه‌ ثبت نام به همراه سایر اطلاعات روند درخواست اخذ ویزای آلمان دریافت خواهید کرد. البته در صورت وجود خطا در وارد کردن اطلاعات در این مرحله می‌توان درخواست گرفتن ویزا را لغو کرد. پس از مدت ۶ هفته ایمیل دیگری از جانب سفارت آلمان ارسال خواهد شد که در آن زمان دقیق مصاحبه و حضور در سفارت آلمان تعیین شده است. همچنین، در ایمیل دوم به دیگر مواردی اشاره می‌شود، که بایستی در مدت هفت روز توسط متقاضی تایید شود، در غیر این صورت وقت مصاحبه لغو خواهد شد.

هزینه صدور ویزا آلمان:

سفارت آلمان هزینه ویزای آلمان را تنها نقداً به یورو دریافت می‌کند. از آنجایی که سفارت آلمان به طور محدود اسکناس ریز در اختیاردارد، لذا در صورت امکان وجه پرداختی برابر با میزان هزینه پرداخت شود. سفارت از پذیرفتن یورو به صورت پول خرد (سکه)معذور است و تنها اسکناس های پنج، ده، بیست، پنجاه، و صد یورویی قبول خواهد نمود. پرداخت با کارت امکان پذیر نیست.
توجه داشته باشید که هزینه ویزا، بدون توجه به نتیجه تقاضای ویزا، به هیچ وجه مسترد نخواهد شد. کارمزد امور کنسولگری (مانند: صدور پاسپورت آلمانی، تأیید مدارک و غیره) همچنان به ریال دریافت خواهد شد.
همه متقاضیان بالای ۱۶ سال نیاز به گذرنامه مستقل دارند. کودکان زیر ۱۰ سال می توانند به عنوان همراه در گذرنامه معتبر ولی و قیم قانونی خود درج شوند. کودکان بین ۱۰ و ۱۶ سال می توانند در صورتی همراه گذرنامه ولی و قیم قانونی خود معتبر باشند،که عکس آن ها در گذرنامه الصاق شده باشد .

 هزینه ویزای توریستی آلمان برای افراد زیر شش سال رایگان است و برای افراد شش تا بیست و چهار سال حدوداً ۵۳ یورو و برای بقیهٔ افراد ۶۷حدوداً  یورو می باشد.

 

ساعت کار سفارت آلمان :

از تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ رسیدگی به کلیه درخواست‌ها در باجه کنسولی و حقوقی تنها پس از تعیین وقت قبلی و از 

طریق سیستم تعیین وقت سفارت آلمان در تهران انجام می‌شود.

ما درسفرگان با ماهرترین کارشناسان جهت اخذ آسان ویزای شینگن آلمان و معرفی تور آلمان و تورهای اروپایی ، همراه باشید.

سفارت آلمان در تهران :

تهران، خیابان فردوسی، پلاک ۳۲۴( آدرس سفارت آلمان در تهران)

تلفن : ۳۹۹۹۰۰۰۰-۰۲۱

نمابر: ۳۹۹۹۱۸۶۰

کدپستی: ۱۷۹-۱۱۳۶۵

صندوق پستی: ۱۷۹-۱۱۳۶۵

پست الکترونیک (ایمیل): این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

وب‌سایت: www.teheran.diplo.de